Někdy je to flustrující, proto jsem tu s pár radami z praxe.
Má první rada zní - nikdy nevypínej inkoustovou tiskárnu ze zásuvky. Někdy nás k tomu může motivovat snaha uspořit elektrickou energii. V tomto případě se nám ale drobná úspora elektřiny může hrubě nevyplatit.
Inkoustová tiskárna se totiž o sebe umí postarat sama. Při delší nečinnosti si sama pročistí trysky a barva v tiskové hlavě nezaschne.
I tak se ale může stát, že na tisku vidíš, že není dokonalý. Co potom?
Podívej se na ovládací panel tiskárny a hledej možnost údržby. V nastavení údržby by měla být možnost zkontrolovat trysky tiskové hlavy. Tiskárna vyjede papír s tiskem jednotlivých kanálů, jako vidíš na obrázku. Ideálně by měl být tisk barev bez jediného výpadku. Pokud tak není, můžeš udělat jednu jedinou věc - vyčistit tiskovou hlavu.
Před tím, než se do toho pustíš, ujisti se, že máš v tiskárně dost barvy a že není odpadní nádobka naplněná.
Nyní můžeš spustit čištění hlavy. Na jeho konci budeš vyzvána, abys znovu vytiskla kontrolu trysek. A tady to možná začne být trochu flustrující. Čekáš, že to po čištění bude lepší. Ale omyl - většinou je to horší a je potřeba čištění několikrát opakovat.
Pokud jsi už čistila 3x a stále to není dobré, další čištění už dělej s časovým rozestupem. Ideálně cca 5-10 minut. Za těch 5-10 minut se barva ustálí a vyprchají drobné vzduchové bublinky, které mohou častým čištěním vzniknout. Opakuj čištění tak dlouho, dokud je to potřeba.
Na obrázku vidíš, že já jsem čistila 6x a nakonec jsem dostala perfektní výsledek.
Jak už jsem si říkali, nikdy jí nevypínej.
Tiskni tak často, jak můžeš. Paradoxně tím prospíváš tiskové hlavě a ta bude mít delší životnost.
Používej kvalitní barvu.
Dnešní inkoustové tiskárny jsou skvělé a při troše péče ti tvá tiskárna bude sloužit dlouhá léta.